Červenec 2013

Day by day...

25. července 2013 v 21:00 | Lola-J |  Píšu...
Navazuji na svůj předešlý článek zde: An awesome week with Americans! :-) a přidávám mnohem více fotek s komentáři. Chtěla bych poukázat na atmosféru, přiblížit vám, co se dělo a s těmi, které jsem měla možnost v tom úžasném týdnu poznat, zavzpomínat...

Každý den jsme měli plně nabitý program. První dva dny jsem si myslela, že už snad uběhl celý týden! Ráno jsme po vydatné snídani měli 4 hodiny ve svých angličtinářských skupinkách. Tam pro nás vedoucí skupinky vymysleli nějaké téma, hry a tak jsme se neustále cvičili v angličtině. Jsem moc ráda, že to nebyl takový ten klasický úkaz školních hodin, ale učili jsme se i formou her. Dopoledne utíkalo rychle, poté následoval oběd. Asi hodinku jsme pak všichni jídlo trávili a šli hrát hry. Skupinky mezi sebou soutěžily. Bylo super se vždy domlouvat na strategiích, smát se, když jsme běhali s balonky s vodou nebo sráželi flašky tenisovými míčky v silonkách. :D O zábavu nikdy nebyla nouze!

Jeden z těch dní jsme pak po snídani šli na výlet. Byla jsem nadšená, protože i když bylo vedro, cesta přírodou byla svým způsobem osvěžující. Svezli jsme se vlakem do nedaleké vesničky a šli. V průběhu cesty jsme samozřejmě hráli ještě další hry. Jednou z nich byla hra, kterou hrály všechny týmy - "klíšťata", ale vhodnější by bylo podotknout, že jde jen o 6 kolíků na prádlo, které jsme potají věšeli jeden na druhého. Hahah.
Prošli jsme i lesem, viděli menší vodopády a očima hltali tu krásu kolem!

Večer jsme se obvykle po večeři všichni sešli ve velké jídelně a zpívali jsme. K písničkám jsme přidali i pohyby a výsledek byl prostě parádní! Poslouchali jsme i výklady různých pasáží z Markovy knihy, abychom je správně pochopili. Hned poté jsme měli ještě zhruba hodinku nepovinné diskuzní skupinky se svými týmy. Z naší skupiny jsme tam byli vždycky všichni. Bylo zajímavé si poslechnout názory ostatních a položit i své otázky, na které vždy byli všichni ochotni najít odpověď. Jeden takový večer byl pro naši skupinku velmi výjimečný.

Jeden z členů přišel a svěřil se nám se svým problémem. Když všechny karty vyložil na stůl, každý přemýšlel. A hned v tu chvíli jedna z vedoucích týmu otevřela část svého příběhu z minulosti taky. A víte co bylo zvláštní? Když to popisovala, šlo vlastně o úplně stejný příběh. Přesně popsala nevyřčené pocity toho člena skupiny a řekla, jak to celé dopadlo. Neskutečně mu tím pomohla. Dodala mu odvahu a dokázala poradit. Náhle jsme si všichni uvědomili, že vše do sebe zapadá. Sedíme tu, abychom každý našli něco, co jsme postrádali. Abychom mohli najít dílek "puzzle" do naší životní skládanky.
Zkusme říct, že jde o další shodu náhod! Nejde. A vše má svůj důvod. Opět, stále, pořád. ....:)An awesome week with Americans!

24. července 2013 v 9:29 | Lola-J
Dnes se konečně dostávám zase ke svému blogu! Za posledních pár dní se toho událo skutečně moc, takže teď se můžu s vámi podělit o nové zážitky dojmy, přání a taky fotky... :-)


S M. jsme se před nějakou dobou rozhodly, že jednu z částí prázdnin věnujeme takovému pěknému projektu, který funguje už několik let (v článku EC) . Týden v kuse si povídat s Američany a zároveň s nimi přicházet na nové věci mi dalo víc, než jsem od toho čekala. Musím hned říct, že tento týden mi pomohl v jedné dost zásadní věci. Otevřít oči a vnímat svět trochu z lepší perspektivy. Ještě lépe, bez pocitu ublíženosti, bez stresu, bez zloby či smutku. A i když se nám ne vždy zdá být život spravedlivý, můžeme si být jisti, že vše se děje z nějakého důvodu. Bůh ví, kolik lidí si klade v životě stále ty stejné otázky pořád dokola a nemůže na ně najít odpověď.
Musel být osud, že jsem se s M. dostala na toto místo, mezi tyto úžasné lidi - a posléze zjistila, že celou dobu jsem měla před nosem ještě vlastně něco podobného.

Moc jsem si to užila. Celý týden jsem byla nejvíce se svou angličtinářskou skupinkou 6. (Byly od 1 do 6, 1. - začátečník atp.) Nejenže jsem se procvičila v angličtině, která je mým třetím nejoblíběnějším jazykem, ale hlavně měla možnost poznat další nové skvělé lidi, kteří jsou neustále otevření. A to byla naprosto úžasná věc! Upřímnost je prostě věc, které si nesmírně cením. Je úžasné vidět, kolik krásných vlastností v člověku existuje. A najednou si uvědomíte, že lidé vlastně nemají moc co dát. To nejlepší mohou ze sebe vydat hned na začátku, nepotřebují k tomu záplavu dnešních věcí, které si společnost vydobila a postavila je na první příčky (kariéra, peníze, přetvářky lidí s postranními úmysly atp. ...) - sebe samé. Otevřenost, pevná vůle, přesvědčení, láska a víra.

Pokud jsem za těch 10 měsíců školní šedé rutiny postrádala inspiraci, radost a jasné myšlenky, mohla jsem to všechno znovu objevit, týden byl přímo plně nabitý této úžasné pozitivní energie. A je třeba ji obnovovat. Díky Bohu, že dnes existuje tolik možností! Jak udržovat kontakty s kýmkoli na světě, dostat se kamkoliv na světě, mít možnost ve většině států se svobodně rozhodnout a být s lidmi, se kterými hledáte to stejné. Řešíte podobné věci a potřebujete najít smysl věcí.
Moc chci poděkovat všem zúčastněným, všem, kteří se nebojí sdílet s ostatními své příběhy a naslouchat ostatním. Doufám, že se s těmito lidmi uvidím zase co nejdříve, patří jim obrovský DÍK, že nechali promluvit skrze sebe tu sílu a otevřeli se!

V dalším článku vám popíši, co se vlastně dělo v průběhu celého týdne. :-)

A co vy, co se událo v uplynulých částí prázdnin, co ve vás zanechalo pěkné vpomínky a pocity?


Fotoknihy v budoucnosti

5. července 2013 v 10:19 | Lola-J |  Kolem a kolem...
Fotoknihy jsou stále více populárnější. Není divu! Každý by si rád zachoval své vzpomínky v co nejkrásnější podobě. Až bude někdo zase s přáteli či rodinou společně za pár let vysedávat na terase, bude chtít prožít některé momenty znovu a stejně. Bylo by dobré si připomenout pocity, myšlenky a lidi, se kterými se ty chvíle rozhodli zvěčnit. To je důvod, proč fotoknihy vznikly.

Jistě ještě někde doma máte své fotoalbum - s veselými motivy na přední a zadní straně. S fotografiemi seřazenými pod sebou. Jsou to zlomky; malé a velmi cenné střípky vzpomínek. Nebylo by příjemnější se na to celé dívat v ještě živějších barvách? Tak, aby všechny vzpomínky měly nějakou souvislost, zůstaly propojené a vytvářely originální, neopakovatelný příběh?
Zdroj: bontia
Svět se posunul kupředu a dnes si můžeme zdarma navrhnout design své vlastní fotoknihy, vymyslet, jak v ní budou umístěny fotografie... Jestli to tak cítíme, můžeme k nim dodat i popisky, vybrat barvy, vystihnout celou tehdejší atmosféru - a tak se uchovají chvíle na dlouhé roky, na které bychom neradi někdy zapomněli.

Proč ale vlastně píšu o významu fotoknih? Na zajímavou myšlenku mě totiž přivedla Bontia.

Bontia se ptá, 'Mají fotoknihy budoucnost? Jak by mohly vypadat za desítky let?'

Ano. Jak by vypadaly v budoucnosti? Na takovou otázku by se našlo jistě ještě více zajímavějších odpovědí. Ale předtím, než se zeptám na váš názor, bych přišla s nějakou "novodobou myšlenkou" já.

Lidé čím dál více využívají elektroniku, modernější techniku, proto dnes fotíme digitálními fotoaparáty, disky máme přeplněné virtuálními fotoalby, které ještě k tomu málokdy stihneme celá důkladně protřídit. Jenže nastává podobná situace jako třeba s obyčejnou knihou. Je skvělé si přečíst příběh, ale kdo vám vyvrátí názor, že hmotné knihy, jejich vazby, jsou jednoduše nenahraditelné a mají své určité kouzlo, když je držíte v rukou?
Bojím se, aby tyto krásné věci zase neskončily u digitálních, pro budoucnost bych asi spíše měla použít termín nehmotných, podob.

Kdo ví, bylo by zajímavé si s touto představou pohrát. Možná, že lidé i za takových 100 let budou stále fandit tomuto způsobu uchovávání fotografií. Nebo budou mít fotoknihy stále stejný tvar jako dnes, ale s tím rozdílem, že budou umět něco navíc. Budou moct po doteku na určité straně fotografie a popisky promítnout do prostoru, aby vypadaly mnohem živěji a realističtěji!... K tomu může nějaký hlas namluvit dodatečné texty a číst nadpisy, přidávat zvukové efekty: smích, zvuk vody, poletujícího listí ve větru a mnoho dalšího! Páni, musím říct, že tahle představa se mi fakt zalíbila. :)

A co vy? Jaký máte názor na fotoknihy a hlavně... jak by vypadaly podle vás v budoucnosti? :-)


Prázdninový tip: Kam na výlet s rodinou?

1. července 2013 v 14:40 | Lola-J, Tisková zpráva |  Kolem a kolem...
Jestli přemýšlíte nad tím, kam si s celou rodinou nebo jen ve dvou ještě můžete vyjet, mám pro vás jeden zajímavý tip. :-) Co by se vám prohnalo hlavou, kdybyste na konci své cesty najednou uslyšeli: "Vigvam, konečná stanice, prosíme, uložte se."? Nejde o žádný vtip; menší dobrodružný sen plný oddechu a radostí se může proměnit ve skutečnost!

Víceúčelový areál v Němčicích u Kolína nabízí klid, zábavu a také plno prostoru pro každého. Ubytovat se zde můžete v nově vybudovaném zařízení a nebo v jedno/dvou lůžkových kupé vagonů, které dříve zdolávaly vzdálenost Praha-Minsk-Katowice-Moskva. "Kotláky" sice už tuto trasu dávno nejezdí, ale lidem, návštěvníkům vigvamu, jsou dnes k dispozici a plně funkční.Těšit se můžete na kouzelná rána, kdy se probudíte uprostřed pastvin, u nejvyššího vigvamu na světě, kolem se pasou koně a do stínu se chodí schovávat želvy...
Na své si tu jednoznačně přijdou jak dospělí, tak i děti. Ve volném čase můžete využít šachy, stolní fotbálek, kulečník... Děti zase nadchne minizoo, pirátské hřiště či želví výběh. Spousta zábavy čeká ale i mimo samotný střed areálu.

Je libo projížďka v kočáře taženém dvoj/čtyřspřežím? Nebo snad exkluzivní výlet v piknik wagonu? Pokud se chcete také projet sami, využijte některou z cyklostezek. Jestli máte radši trochu luxusu, doporučovala bych projížďku v Hummer limuzíně, která je vybavena koženými sedačkami, barem, laserovými efekty, pěti obrazovkami a DVD přehrávačem s kvalitním ozvučením.


Pokud jste fanoušky rybolovu, hned jak dostanete chuť na nějakou tu rybí specialitu, budete mít možnost si ulovit v tamním rybníčku vlastního pstruha duhového a nechat si ho připravit zkušeným šéfkuchařem Petrem Kyselou, který má letité zkušenosti z předních pražských restaurací Ambiente a Pizza Coloseum a z Itálie. :-)


Ideální útočiště pro zakončení prázdninových dní skýtá vinný sklípek a vinotéka s pravidelnými řízenými degustacemi pod vedením sommeliéra a nabídkou těch nejlepších vín od tuzemských i zahraničních vinařů.

Kam vyrážíte vy? :-)