Uč se na pololetky efektivně!

16. ledna 2012 v 20:40 | Lola-J (L.J) :)) |  Krásná.cz
Studium
zdroj: profimedia.cz Studium

Pololetky jsou už tu. Jak se na ně ale připravit? To si přečti v článku!
Učení se probírané látky rozdělujeme na krátkodobé (zopakuješ/naučíš se těsně před testem, a potom toho ale moc nevíš a hrozí riziko, že by ti z hlavy mohlo něco zase rychle vypadnout), dlouhodobé a další.

Pro učení se na pololetky ti doporučuji zapojit dlouhodobé učení se.

Pravidelně a podle programu!

Příklad toho, jak se můžeš efektivně naučit, si ukážeme na jednom týdnu.

Den před svým Učícím týdnem si sedni a sestav si přibližný denní program. Počítej s kroužky a podobně. Pokud se ti ale bude chtít, sestav si program i na KAŽDÝ den zvlášť. Teď do programu zapoj učení tak, abys z toho neměla přecpanou hlavu, ale v hlavě neměla úplné prázdno.

- První den si dej hned za úkol naučit se jednu celou kapitolu látky, ze které budete taky psát.
- Druhý den toho udělej trošku méně (polovinu druhé kapitoly). Pak si jen zopakuj to, co ses učila den předtím.
- Třetí den se nauč druhou polovinu druhé kapitoly a opět si to celkově zopakuj. A takto se můžeš naučit i dva až tři předměty během týdne.

JAK se učit?

Za ta léta, co chodíš do školy, by jsi už měla znát způsob, při kterém si zapamatuješ co nejvíce věcí. Někdo musí mít na učení naprostý klid, jiný zase potřebuje nějakou určitou hudbu…


Dále musíš vědět, jestli si toho zapamatuješ více, když mluvíš nahlas, nebo máš fotografickou paměť - to znamená, že si pamatuješ skoro přesně, co jsi četla.

Hledej souvislosti

Třeba u dějepisu, biologie a dalších předmětů můžeš hledat souvislosti. Je to jako pohádka O Červené Karkulce. Zapamatuješ si děj, příčiny, a pak už to jde samo. Doporučuji ti, aby sis to řekla nahlas, jako kdybys to vyprávěla mladšímu sourozenci, kterého chceš poučit.

Ústní zkoušení

Čeká tě ústní zkoušení? Mám jeden tip, který mi vždycky pomohl.

Vezmi si nějaký kus papíru. Na něj přepiš nejdůležitější věci, které máš v sešitu nebo v učebnici. Dřív než si to na papír přepíšeš, si text přečti a zamýšlej se nad ním. To nejdůležitější si tedy vypiš na papír v jednoduchých bodech.

Až budeš hotová, vezmi si papír do ruky a sedni si někam, kde tě nebude nikdo a nic rušit. Přečti si první bod nahlas a zopakuj jej nahlas. Pak druhý bod. Přečti, zopakuj první i druhý. Přečti si třetí bod, zopakuj si jen jej a jdi na čtvrtý bod. Pak si opět zopakuj všechno. Takhle dojdi až třeba k šestému
bodu a vše si dvakrát zopakuj. Tvé body mohou obsahovat různá slovesa a přívlastky, proto je třeba si je důkladně opakovat a při tom skutečně vědět a chápat, co se učíš.

Další den si to zopakuj, a tak pokračuj až do dne, kdy máš být zkoušená. Tohle mi pomáhá také kvůli tomu, že jsem si ty body znovu a v klidu přepsala. I když píšeš, něco ti v hlavě utkví a to opakování jde snáze.

Doufám, že ti mé tipy pomohly a zvládneš testy a zkoušení na jedničku! ;-)


Lola-J
 


Anketa

Byl/a jsem tu

Ano-klik)

Komentáře

1 Fíkツ Fíkツ | Web | 18. ledna 2012 v 18:08 | Reagovat

to je super článek. :-)  :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.