City, nebo rozum?

20. listopadu 2011 v 0:00 | Lola-J (L.J) :)) |  Krásná.cz

City, nebo rozum?
Zamyslela ses někdy nad tím, jestli je většina tvých rozhodnutí ovlivněná city, nebo rozumem? Jestli ne, pojďme se nad tím zamyslet právě dnes!
Řekla bych, že téměř ani nepostřehneš, podle čeho se denně rozhoduješ a přemýšlíš. Myslím, že je to proto, že je to prostě tvůj styl, a to je způsob, který ti je v životě nejbližší. Jsi tak už odmalička naučená a své rozhodování (ať už city, nebo rozumem) můžeš rozvíjet. Možná se může i stát, že tě nějaká životní etapa natolik ovlivní, že začneš přemýšlet jiným způsobem, než jakým jsi přemýšlela a činila svá rozhodnutí do teď.

Je to velmi záludné téma, i když se na první pohled ani nezdá. Ale dnes se nad tím zamyslíme a určitě to nebude na škodu.

Jedno, a to samé

Když jsem se nad tím tak zamyslela, přišlo mi, že je to téměř jedno, a to samé, ale rozdělené jednou tlustou a přitom křehkou skleněnou stěnou.

Když se rozhodujeme podle citů, většinou myslíme na reakci druhých - přesněji na to, co si pomyslí. Jsou v tom city, které dokážeme přibližně určit. Když se rozhodujeme nejčastěji druhým způsobem, tedy rozumem, opět myslíme na to, co se stane, takže také očekáváme nějakou reakci. Ale už nemyslíme na to, kdo se jak bude cítit. To byla zase jiná logika.

Teď jsem vysvětlila rozdíl a už možná chápeš, proč se mi zdály city i rozum jako téměř jedno, a to samé.

Jsou city tak důležité?

Pro nás všechny jsou city důležité. A pokud už jsou takoví, kteří nevěnují moc pozornosti citům, pravděpodobně je někdo v minulosti zocelil tak, že se přesvědčil, že výhodnější bude přemýšlet pouze s rozumem. Začínají nabývat dojmu, že city nejsou zas až tak důležité…


Ale já si myslím, že city důležité jsou stejně jako rozum, pokud ne víc. Rozum totiž potřebujeme k tomu, abychom nedělali unáhlené závěry, ale abychom se zamysleli nad různými věcmi a zkoušeli myslet dopředu, abychom se později vyhnuli různým problémům.

City jsou ale velmi důležité například v rodině: někteří holt nedokáží pochopit, že sdělování zážitků z uplynulých dní v rodině je důležité. Proč vlastně?

Protože tak upevňujeme v rodině vztahy, víme o členech své rodiny, v podvědomí si ukládáme, že jsme tady potřební - ať už více v postoji posluchače, nebo i toho, kdo vypráví. Navzájem si tvoříme pěkné rodinné pouto, příjemné zázemí… A tak si můžeme nacházet čas na společné povídání si a řešení různých všedních problémů.

Věnujme pozornost citům - nepřestávejme!

Ale to není všechno, rozum nás dostane ještě více vpřed. Můžeme to kombinovat a zařídit si tak veselý, příjemný a téměř bezproblémový život. K životu potřebujeme mnoho věcí - a dnes jsme se ujistili, že další věci, které jsou potřebné, mohou být jak city, tak i rozum :-)


Chceš se i otestovat? Budeš mít příležitost u mého třetího TESTU - bude na toto téma!


Lola-J
 


Anketa

Byl/a jsem tu

Ano-klik)

Komentáře

1 EW* EW* | 20. listopadu 2011 v 14:37 | Reagovat

Ahoj, dáš mi prosím vánoční ozdobu? http://vanocni.datart.cz/pavlina-bronova-si-preje-ultrabook-asus Stačí 2x kliknout. Předem moc děkuji =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.