Článek na Krásné: JLSSR,NK?

9. července 2011 v 8:40 | Lola-J (L.J) :)) |  Krásná.cz
Zdravím, opět píšu.
Ve středu byl zveřejněn můj další článek:

Je lepší svěřit se rodičům, nebo kamarádce?

Důvěra
(na fotce moje spolužačka a skvělá kamarádka :) )


Kamarádi nebo rodiče? Jde to vůbec porovnávat? Víš vždy jistě, co komu chceš říct? Podívejme se na problém společně z různých úhlů pohledu...
Jako malí (většina z nás) jsme vždy upírali oči na rodiče a čekali na jejich reakci. Nyní se doby mění a my jsme starší a starší. Snažíme se osamostatňovat, ale pravdou je, že potřebujeme mít někoho, komu můžeme po celý svůj život důvěřovat. Jsou to právě rodiče. Jediní lidé na světě, kteří tě nikdy nezradí. V době naší vlastní krize se o ně opřeme a vydechneme si.

Poslední dobou si ale hodně lidí z mého okolí nechává své zážitky pro sebe. Každopádně tu větší část řeknou svým "BF" a něco sem tam prohodí s rodiči. Chápu samozřejmě, že ne všechny děti mají vždy v rodičích podporu, rodiče si nevybíráme. Je spoustu případů, kdy děti zažívají vyslovené utrpení. Pokud však TY mezi ně nepatříš a máš šanci upevňovat vztahy v rodině, na nic nečekej a čti dál. Třeba ti to pomůže se svobodně rozhodnout a porovnat různé možnosti...

Co když se jednoho dne stane něco, co tě ovlivní na tolik, že nad tím budeš neustále přemýšlet? Budeš si o tom chtít s někým promluvit. Jistě, každá máme minimálně jednu skvělou kamarádku, se kterou probíráme věci "z našeho světa", ale může přijít doba, kdy to budeš muset říct ještě někomu - někomu, kdo by ti skutečně naslouchal a doopravdy se ti snažil poradit nebo tě duševně podpořit.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Pomoc! První návštěva u jeho rodičů
Co ti hrozí na internetu?

A teď si představ situaci: Dlouho v sobě dusíš nějaké zážitky, které říkáš jen své kamarádce, ale pak si uvědomíš, že by ti mohla třeba tvoje máma pomoct... Řekneš jim to všechno najednou, je toho hodně, rodiče se v tom snadno ztratí a nebudou vědět, o co jde. Navíc se budou cítit trochu odstrčení, že jim nechceš sdělovat, co si myslíš, nad čím přemýšlíš... Už víš co tím myslím?

Rodičům bychom měli co nejdříve ukázat, že stojíme o to, abychom měli velmi, velmi pevné vztahy mezi sebou. Že nám není jedno, jestli se o nás zajímají, nebo ne. Že i my jsme lidi a potřebujeme jejich podporu.

Pokud jsi ještě nezasvětila úplně do své duše někoho z rodičů, se kterým máš jinak dobré vztahy (věř, že takových je spousta), nedělej si s tím až tak těžkou hlavu. Zkus část svého času věnovat i tomu, aby sis mohla popovídat s tím, kdo tě zná nejlépe. Ulehčí to pochopitelně tvoji situaci. Ve své neustále rozvíjející se hlavě budeš mít pořádek a žádný zmatek. Protože můžeš jít večer spát s klidným a příjemně hřejivým pocitem, že tvá tajemství nejsou (třeba mámě) ukradená, ale drží je u sebe pevně. Nepustí je za chvíli z hlavy a nebude stěží vzpomínat, o co šlo.

"Kamarádi mě stejně chápou víc, jsme vrstevníci!" Možná, ale jen v některých věcech, protože si umí představit danou situaci - kterou popisuješ - v dnešní době...

Pokud máš opravdu tak skvělou příležitost a máš rodiče, zkus si pro sebe udělat 3x malý testík.

Své různé příhody povyprávěj do slova a do písmene jak své kamarádce, tak svému rodiči (postupně - den po dni). Sama si pro sebe udělej obrázek. Jak na tvé příhody reagovala kamarádka? Jak máma/táta? Poradil ti někdo z nich? Jak? Čí rady byly stručnější nebo naopak - kde jsi viděla, že se více snaží přemýšlet?

Podle toho si pro sebe urči, jaké střípky ze života si pro sebe můžeš nechat, protože ti nebudou zatěžovat hlavu, nebo co povíš mámě/tátovi... Uděláš si svůj vlastní přehled a třeba i ty dočasné přepadové zmatky a smíšené pocity zařadí zpátečku. :-)

A poslední úhel pohledu... Moje kamarádka ("Andy") nemá rodiče. Žije s babičkou v pěkném bytečku, má všeho dostatek. Až na rodiče. Její otec po smrti její maminky odjel do USA a obhájil to tím, že si myslí, že Andrea není jeho dítě. Vzdal se své dcery, přestože byla znatelně vidět z fotek podoba. Nicméně to je vedlejší, člověk se tak rozhodl, ať s tím tedy žije...

Babička se o Andreu stará, často si s ní povídá. Ale Andy si občas stěžuje, že když se jednou svěřila své babičce s jedním z problémů, babička to řekla její tetě. Andy to strašně rozzlobilo, své babičce to vytkla, ale problém byl v tom, že babička na tom, že to řekla tetě, neviděla nic špatného. Andy se od té doby bojí babičce svěřovat se svými problémy nebo zážitky. Andy také občas kritizuje babičku za to, že se snaží změnit její vkus.

Její babička je jinak strašně fajn a i Andy to občas se zářivým úsměvem prohodí, ale chybí jí ta mladší - ale MOUDRÁ - duše. Babička sice je moudrá a plná zkušeností, ale vyrůstala v jiné době... Andy tedy nepotřebuje pro svěřování pouze své kamarádky, ale i někoho, kdo už má nějaká ta léta za sebou a zároveň ví, co se děje v této době.

Proto si myslím, že je obrovské štěstí, že my, co máme rodiče, je vůbec máme. Pokud ne, nebuďme zoufalí, ale hledejme společnou řeč. To snažení za to stojí :-)
__________________________________________________________________________________
Článek můžete najít ZDE.
Ještě ke článku... myslím si, že je to téma, o kterém byste mohli vyprávět svoje příběhy. Každý má jiné rodiče, jinou rodinu, jinou společnost... ale možná že není vždy nejlepší řešení být introvertem. Alespoň z té větší části ne...
A váš názor na toto téma?
Lola-J
 


Komentáře

1 big-bazar big-bazar | Web | 9. července 2011 v 8:45 | Reagovat

Ahoj:) prijd se podívat na novy bazar blogu.cz třeba se ti neco zalibi,nebo tam muzes i neco prodat :) pomož mi vytvořit největší bazar svým inzerátem :)(teprve se to rozjíždí) pomužeš tím lidem,kteri na nove nemaji a neco si vydelas;)

2 hlavní barbie girl hlavní barbie girl | Web | 9. července 2011 v 8:48 | Reagovat

Jsi pozvána na dnešní párty od 10:00 na mém blogu.Párty trvá až do 22:00 hodin,
bude rozdělena na 4 časové úseky,takže
můžeš přijít kdykoliv a zúčastnit se třeba 1 úseku :) Je to na tobě :)
Tak jestli chceš,můžeš přijít.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.